ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo

 Základním ženským hormonem je právě estrogen. V těle jej mají všechny ženy, ale v mnohem menší míře také muži. Patří do skupiny steroidů, estrogeny pronikají buněčnou membránou a vážou se na estrogenové receptory uvnitř buněk.


Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech. Přijímat ho můžeme ale také v potravě, potravinových doplňcích nebo lécích.


 

Pro zdraví ženy je estrogen velice důležitý, zajišťuje totiž funkčnost reprodukčního systémupravidelnost menstruačního cyklu i to, že ženy vypadají jako ženy. Právě díky estrogenu dochází k rozšiřování boků, růstu prsou i k tomu, že mají ženy méně ochlupení než muži.

Estrogen pomáhá vyvíjet děložní sliznici, řídí ovulaci a podporuje zrání vajíčka a je nezbytný během těhotenství. Produkce estrogenu chrání naše kosti i cévy a ovlivňuje libido. Ovlivňuje a zrychluje metabolismus a tím i to, jak naše tělo dokáže spalovat tuky.

Ženy s estrogenem žijí, aniž by si uvědomovaly jeho nezbytnost. To se ale změní s příchodem menopauzy, kdy jeho hladina začne klesat a právě proto začnou pociťovat často nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, noční pocení, náladovost, problémy se spánkem nebo snížení libida.

Druhy estrogenu

Estradiol, estriol a estron – to jsou tři druhy estrogenů. K jejich produkci dochází v různých částech těla a v různých obdobích života i ženského cyklu se mění jejich hladina. Dohromady tak vyvažují zásoby estrogenů v průběhu života podle aktuálních potřeb.

K produkci estradiolu dochází ve vaječnících. Jeho hladina začíná stoupat během menstruace a napomáhá tak zrání vajíčka a tvoří ovulaci. Má vliv na růst ženských pohlavních orgánů. Důležitý je během těhotenství, kdy zajišťuje miminku normální krevní oběh. V těhotenství jeho hladina stále stoupá a vrcholu dosáhne těsně před porodem a pomůže tak snížit krvácení při porodu.

Hlavně v těhotenství je důležitý estriol. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.

Další druh estrogenu, estron, je z této trojice estrogenů nejslabší. Je potřeba hlavně v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky.

Optimální hladina estrogenu

Množství estrogenu neustále kolísá, rozmezí jeho optimální hladiny v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. U mužů je jeho hladina samozřejmě o dost nižší. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.

Potížím spojeným s nedostatkem či naopak nadbytkem estrogenu je možné předcházet zejména zdravým životním stylem a přístupem ke svému tělu. I když ale žijete zdravě a máte dostatek pohybu, může se stát, že hormony ve vašem těle mohou začít z různých důvodů trochu zlobit. Jak poznat a co dělat v případě, kdy máte estrogenu nadbytek nebo naopak vašemu tělu chybí?

Pokud je ve vašem těle estrogenu příliš, dostaví se tyto projevy: nepravidelný menstruační cyklussnížení libidavýkyvy náladoteklá a bolestivá prsa, úbytek vlasů, bolesti hlavy, problémy se spánkem nebo únava.

Dalším z příznaků mohou být časté migrény, pigmentové skvrny nebo bolestivé stavy při menstruaci. Tyto příznaky není dobré podceňovat, dlouhodobě zvýšená hladina estrogenu totiž může způsobit rakovinu prsu.

Zaměřte se na svůj životní styl, pokuste se zhubnout, omezte nebo ideálně úplně vynechejte alkohol a kofein. Začněte více odpočívat, a pokud to jde, vyhýbejte se stresovým situacím.

Stejně jako jeho nadbytek, i nedostatek estrogenu tělo signalizuje několika projevy. Dochází ke snížení libida, vaginální suchosti, nepravidelné menstruaci a častým infekcím močových cest. Dalším z projevů nedostatku estrogenu může být špatná nálada či deprese.

Ženy s nedostatkem estrogenu v těle mohou pozorovat také zmenšení ňader, ochlupení v oblasti tváře, návaly horka, zhoršení stavu pleti nebo problémy s pamětí. Tyto ženy mají problémy s otěhotněním a dokonce mohou o menstruaci úplně přijít.

Nízká hladina estrogenu sebou nese také zdravotní rizika. Způsobuje totiž horší schopnost těla reagovat na léky proti srdečním chorobám. Typickým obdobím, kdy k úbytku estrogenu v těle dochází přirozeně, je menopauza.

Je důležité zamyslet se nad důvodem, proč máte estrogenu málo a odstranit faktory, které to mohou způsobovat. Důvodem může být stres, špatné stravovací návyky, přísné diety, málo spánku nebo nadměrné cvičení.

Zkuste více odpočívat, jezte zdravě a pravidelně, i za cenu, že trochu přiberete. Vyhněte se stresu a do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu v krvi. Jedná se o lněná semínka, sóju, čočku, cizrnu, rajčata, kokosový olej, mrkev, batáty nebo třeba chia semínka.

Je také dobré vyhnout se chemicky zpracovanému masu, kofeinu, polotovarům a jídlům z fastfoodu. Jezte co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny, a zaměřte se na chemicky neošetřené a hormonálně neupravené potraviny. Vliv na hormony v našem těle mají totiž také pesticidy, které jsou používané při pěstování potravin ve velkých produkcích.

Závěr

Estrogen má na ženské tělo zásadní vliv a provází nás celý život už od puberty. I proto je důležité problémy s hormony nepodceňovat. V případě, že trpíte příznaky nadbytku nebo nedostatku estrogenu, nenechávejte nic náhodě a navštivte svého lékaře, který dokáže zjistit, jak na tom s estrogenem v těle jste. Hladina hormonů se dá přesně měřit odebráním krve a následným laboratorním vyšetřením.

Zdroj: feminus.cz


Komentáře

Top články

Vaše dotazy

Typy ženského orgasmu

Laktobacilóza