Potrat

Říká se, že přivést na svět nový život je to nejkrásnější co se může v životě ženy stát. Ale přesto někdy mohou nastat situace, kdy potrat bývá jediným možným řešením.
Nelze toto odsoudit jako celek, nikdy nevíte, co k tomu tu danou ženu vedlo, jestli to byl důvod sociální, rodinný nebo zdravotní. V naší zemi mají ženy tu výhodu, že je potrat legální, ale v jiných silně nábožensky založených zemích tuto možnost nemají. Pak to vede až do tak absurdních situací jako jsou potraty podomácku, nebo v lepším případě potratová turistika. Tento jev je možný pozorovat v Polsku, kdy Polky jezdí do Čech, nebo v Irsku. Tam jsou tzv. potratové lodě, které přistanou v nějakém přístavu, ženy se nalodí, loď odpluje do neutrálních vod, kde lékaři provedou potrat a pak se zase vrátí.
U nás je potrat možno provést do 24. týdne těhotenství, ženy si ho musí samy hradit. Stát, resp. pojišťovna ho hradí pouze za závažných zdravotních důvodů, nebo po 40.roce věku.
A co to vlastně potrat je?
Potrat je přerušení těhotenství vypuzením, nebo odstraněním plodu z dělohy před ukončením 24. týdne těhotenství, kdy plod ještě není schopen samostatně přežít. Zahrnuje potrat samovolný (spontánní, přirozený) a umělý (interrupci).
Asi 10 % všech těhotenství končí přirozeným potratem, který je v prvních měsících častější než v pozdějších a častěji se vyskytuje u žen, které rodily vícekrát. Velmi časné potraty nemusejí být ani zachyceny a projeví se jen jako opožděné silnější menstruační krvácení. Někdy se potrat zachytí na úplném počátku jako tzv. hrozící potrat (abortus imminens). U některých poruch se potraty mohou opakovat (habituální potrat).
Co k tomu více dodat? Snad jen díky bohu za právo volby, které máme a za antikoncepci, která je dostupná... A snad i každé z nás popřát, ať tohle nemusí nikdy podstoupit.

Komentáře

Top články

Vaše dotazy

Typy ženského orgasmu

Laktobacilóza